Covid-19 Pandemisi Nedir?

coronavirus koronavirüs covid-19

Covid-19 Pandemisi Nedir?

Coronavirüslar, soğuk algınlığından akut ağır akciğer yetmezliği sendromu gibi ağır tablolara neden olabilen bir virüs ailesi olup tüm dünya şuan maalesef ki COVID-19 pandemisi ile mücadele etmektedir. COVID-19 enfeksiyonu yeni tip bir coronavirüs enfeksiyonudur.
Viral enfeksiyonlarda virüsün saldırganlık gücü ve solunum yollarına giren virüs sayısı arttıkça virüsün enfekte etme gücü artar. Aynı zamanda virüs ile karşılaşan kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa bu durum enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır.

Coronavirüs Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Normalde ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı gibi belirtiler görülen coronavirüs enfeksiyonları özel risk grubu olmayan bireylerde büyük oranda diğer viral enfeksiyonlar gibi ayakta ve hafif bir şekilde geçirilebilmektedir. Ancak obezite, astım, KOAH gibi kronik akciğer hastalığı, hepatit ve siroz gibi kronik karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, kalp yetmezliği, hipertansiyon gibi kronik hastalığı olanlar ve immün süpresif (bağışıklığı baskılayıcı) ilaçlar kullanması gereken otoimmün hastalığı ya da kanser hastalığı olanlarda vücudun savunma sisteminin zayıf olması nedeniyle bu enfeksiyon zatürre, bronşit, ağır solunum yetmezliği, hatta ölümle sonuçlanabilecek kadar ağır seyredebilmektedir.

Şeker Hastaları ve Obezite Hastalarında Covid-19 Risk Durumu

Şeker hastalığında infeksiyöz hastalıklar ve bu hastalıklara bağlı sepsis ve mortalite (ölüm) riski şeker hastalığı olmayanlara göre iki kat artmıştır. Bu riskin nedeni hem doğal hem de adaptif immün sistemde çeşitli patojenlere karşı bozulmuş yanıttır.
Obezite hastalarında da hem bağışıklık sisteminin zayıflaması hem de aşırı kiloya bağlı akciğerlerin genişleme kapasitesinin azalması nedeniyle artmış risk sözkonusudur.

14 Kural Çok Önemli

Tüm bu bilgilerin neticesinde günümüz dünyasını etkileyen bu pandemiyle ülkemizin başarılı bir şekilde mücadele edebilmesi için dünya sağlık örgütünün önerdiği 14 kuralı en iyi şekilde uygulamalı ve özellikle kronik rahatsızlığı bulunan bireylerin bu konuda çok daha hassas davranmaları gerekmektedir.

14 kural coronavirüs