İnme Nedir?

inme

İnme; beyin damarlarından birisinin tıkanması yada kanaması sonucu gelişen beynin bir bölümünün işlev bozukluğu olarak tanımlanabilen ciddi bir tıbbi durumdur.

İnme Çeşitleri Nelerdir?

İskemik ve hemorajik olmak üzere iki çeşit türü vardır. İskemik inmeye kan akışını dutduran bir kan pıhtısı neden olur. Hemorajik inme ise beyni besleyen kan damarlarının patlayarak beyin hasarı meydana getirmesi durumudur. Ayrıca transiyent iskemik atak (TİA) adı verilen ve beyni besleyen kan damarlarından birinin geçici olarak tıkanması ile ortaya çıkan, genellikle birkaç saat içinde tamamen düzelen, tekrarlayıcı olabilen gelip geçici bir durum daha vardır. TİA, genellikle daha şiddetli bir inmenin habercisi olabileceğinden göz ardı edilmemesi ve ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Nedenleri Nelerdir?

İnmeye yol açabilen genetik ve çevresel bazı risk faktörleri vardır. Bu risk faktörleri arasında kalp ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, obezite, diyabet, stres, sigara, düzensiz beslenme ve yaşam tarzı sayılabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Etkilenen beyin bölgesine ve etkilenme derecesine bağlı olarak hastada aniden gelişen konuşma ve anlama bozukluğu, bir tarafında felç, baş dönmesi, dengesizlik gibi bulgular hatta şuur bozukluğu ve ölüm meydana gelebilir. İnme dünyada ölüm sebepleri arasında 3.sırada yer alır. Transiyent İskemik Atak (TİA) belirtileri de inmeyle aynıdır ancak bu belirtiler genellikle birkaç saat içinde tamamen düzelir.

İnme Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnme acil bir tıbbi durumdur ve acilen de tedavi edilmesi gerekir. İnme tedavisinde ilk 3-5 saat çok önemlidir. Kişi ne kadar kısa sürede hastaneye nakledilir ve tedavi edilirse beyin hasarı da o kadar az olur. İnme tedavisinin ne şekilde olacağı inmenin nedenine bağlıdır. İskemik inmelerde ilaçlarla yapılan tıbbi tedavi yöntemleri uygulanır, hemorajik inmelerde ise genellikle cerrahi yöntemler uygulanır. Beyinde sebep olduğu hasara bağlı olarak bazı sekeller kalabilir. Bu sekellerin kısmen yada tamamen düzelebilmesi için uzun bir rehabilitasyon süresine ihtiyaç olabilir.

Uzm.Dr. Elif N. Tolgay