Migren ve Botox

migren ve botox

Kronik Migren Tedavisinde Botox Çözümü

Migren, toplumumuzda %17 oranında görülen, ciddi bir iş gücü kaybına sebep olan, bireye ve topluma ekonomik yönden yük teşkil eden bir baş ağrısıdır. Genellikle tek taraflı, başlayınca 2-3 gün süren, şiddetli, zonklayıcı karakterde, bulantı ve kusmanın eşlik ettiği bir ağrıdır. Işık ve yüksek ses ağrıyı daha çok arttırabilir. Bazen ağrı öncesinde yarım saat kadar sürüp geçen, aura denilen görme bulanıklığı, ışık çakması ve görüntüde ışıklı çizgilenmeler şeklinde görme bozuklukları olabilir.
Migren tedavisi kişiye göre değişiklik gösterir. Hastanın ağrı sıklığı, ağrı kesici kullanımı, mesleği, yüksek tansiyon, diyabet, depresyon, obezite gibi ek rahatsızlıklarının olup olmaması göz önüne alınarak hasta için en uygun tedavi düzenlenir.
Ayın 15 ve daha fazla gününün ağrılı geçtiği durumlarda kronik migrenden bahsedilir. Botox uygulaması kronik migrende etkili ve güncel bir tedavidir. 3 ayda bir defa başın 31 noktasına uygulanan toksin enjeksiyonları ile ağrıların %65-70 oranında azaldığı gözlenmektedir.

Uzm.Dr. Elif N. Tolgay